See esiintulo on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "esiin",
"3": "tulo"
},
"expansion": "esiin + tulo",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "esiin + tulo",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "esiintulo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintulotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintulottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintulottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintulottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintulottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintulottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "esiintulo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "esiintulo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "esiintul",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"emergence, coming forth, issue"
],
"id": "en-esiintulo-fi-noun-3-iOSqoJ",
"links": [
[
"emergence",
"emergence"
],
[
"coming forth",
"coming forth"
],
[
"issue",
"issue"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈesiːnˌtulo/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞s̠iːn̪ˌt̪ulo̞]"
},
{
"rhymes": "-ulo"
}
],
"word": "esiintulo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "esiin",
"3": "tulo"
},
"expansion": "esiin + tulo",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "esiin + tulo",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "esiintulo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintulotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintulottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintulottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintulottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintulottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintulokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintuloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esiintulottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintulottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esiintuloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "esiintuloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "esiintulo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "esiintulo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "esiintul",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ulo",
"Rhymes:Finnish/ulo/4 syllables"
],
"glosses": [
"emergence, coming forth, issue"
],
"links": [
[
"emergence",
"emergence"
],
[
"coming forth",
"coming forth"
],
[
"issue",
"issue"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈesiːnˌtulo/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞s̠iːn̪ˌt̪ulo̞]"
},
{
"rhymes": "-ulo"
}
],
"word": "esiintulo"
}
Download raw JSONL data for esiintulo meaning in All languages combined (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.